Blog Panoramy Firm

Jak stworzyć trwałą i solidną instalację elektryczną?

Materiał partnera
2019-06-03
elektroinstalator

Instalacja elektryczna to niezbędny element każdego budynku – od domów jednorodzinnych aż po ogromne hale przemysłowe. Powinna być nie tylko trwała i solidna, ale przede wszystkim bezpieczna. Niewłaściwie wykonana może być przyczyną pożarów, uszkodzenia sprzętów i niebezpiecznych wypadków. Firma firmie nierówna, dlatego nawet wynajmując profesjonalistów, trzeba być czujnym! W jaki sposób tworzy się wysokiej jakości instalacje?

Odpowiedni projekt

Każda dobra instalacja elektryczna to przede wszystkim właściwie wykonany projekt. Powinna być poprowadzona w taki sposób, aby nie stawać na drodze innym elementom budynku na przykład wentylacji, instalacjom hydraulicznym itd. Tworząc plan, należy skupić się nie tylko na bezpiecznym poprowadzeniu kabli, ale też na funkcjonalności instalacji. Wraz z inwestorem, instalatorzy powinni ustalić takie elementy, jak rozmieszczenie oświetlenia, ilość gniazdek oraz ich usytuowanie.

 

Gniazdka elektryczne umieszcza się zwykle według zasad:

  • ilość gniazdek powinna być przystosowana do przewidywanej ilości maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • gniazdka powinny znajdować się takiej odległości, aby nie było konieczne stosowanie przedłużaczy;
  • gniazdka należy podzielić na te, które są przeznaczone do instalacji urządzeń montowanych na stałe oraz tych, które podłącza się tylko na jakiś czas;
  • w miejscach narażonych na wilgoć konieczne jest zastosowanie gniazdek o oznaczeniu IP44;
  • na halach przemysłowych, gdzie panuje duże zanieczyszczenie powietrza kurzem oraz pyłem warto stosować gniazdka z osłonkami, które uniemożliwią zapychanie się otworów.

 Należy pamiętać, że jest to w dużej mierze kwestia indywidualna. Zachowując zasady bezpieczeństwa, można tak naprawdę gniazdka i włączniki montować w dowolnej ilości i na wysokości, która odpowiada inwestorowi.

Doświadczenie, kwalifikacje i materiały

Dużym wyznacznikiem gwarantującym trwałość i bezpieczeństwo instalacji jest odpowiednie jej wykonanie. Nawet najlepszy plan na nic się zda, kiedy będzie realizowany przez amatorów, którzy nie będą w stanie odpowiednio go wdrożyć. Specjaliści z firmy Elektryk Sp. z o.o. nie tylko posiadają odpowiednie kwalifikacje i lata doświadczenia, ale też dysponują produktami z własnej hurtowni, dlatego są w stanie zagwarantować ich wysoką jakość. Sprawna i solidna instalacja elektryczna jest bowiem w dużej mierze zależna od użytych do jej stworzenia artykułów, które nie ulegną korozji po kilku latach od zamontowania. Nieważne jak doświadczeni i wykwalifikowani nie byliby instalatorzy, nie są w stanie wykonać trwałej instalacji elektrycznej, przy użyciu niewłaściwych materiałów.