Sprawdzenie umowy, ustalenie realnych miesięcznych kosztów wynajmu oraz ustalenie rozliczeń za media, nie są jedynymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie. Zanim zdecydujesz się na dzierżawę lokalu, w którym spędzisz najbliższe miesiące, a nawet lata, przeprowadź jego rzetelną kontrolę. 

Usytuowanie okien w lokalu mieszkalnym

Nieszczelne okna to główna przyczyna ubytku ciepła w zimie i obniżonego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, dlatego warto sprawdzić ich stan już w czasie pierwszej wizyty. Na początek wystarczy pobieżna ocena stanu technicznego (odbarwień i odkształceń świadczących o zmian w strukturze). Jeżeli oferta najmu mieszkania przypadnie nam do gustu, w czasie drugiej wizyty należy własnoręcznie sprawdzić kondycję okien – przyleganie skrzydeł do ościeżnicy, sposób otwierania oraz stan okuć. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy zgłosić uwagi właścicielowi, który zleci naprawę usterek.

Ściany – wizytówka mieszkania

Mieszkania na wynajem najlepiej oglądać za dnia, kiedy wszystkie nierówności i zabrudzenia są dobrze widoczne. Przy sztucznym świetle o wiele trudniej dostrzec skazy. W przypadku wątpliwości odnośnie do wytrzymałości tynków, wystarczy popukać palcami w ścianę i sprawdzić, czy wydobywa się z niej głuchy odgłos – jeżeli tak, tynk nie trzyma się podłoża. Inną pewną metodą jest porysowanie niewidocznego kawałka ściany monetą, ale nie wszyscy właściciele zgodzą się na takie „eksperymenty”. W przypadku ukruszenia ściany wskutek pocierania można mieć pewność, że tynk jest niespoisty i jakiekolwiek ingerencje malarskie będą wymagały wcześniejszego gruntowania.

Wynajem mieszkania – instalacje elektryczne

Na instalację elektryczną składają się przewody, gniazda, kinkiet, żyrandole i wszystkie inne elementy oprzyrządowania. Oceniając stan techniczny mieszkania, warto zwrócić uwagę na sposób poprowadzenia instalacji (zwłaszcza w starych kamienicach) i sprawdzić, czy przy gniazdkach nie występują ślady okopcenia i nie czuć zapachu spalonych kabli.

Wymiary mieszkania do wynajmu – na to uważaj!

Częstą praktyką wśród nieuczciwych najemców jest zawyżanie powierzchni mieszkania. W tym przypadku weryfikacja jest utrudniona – wszak wykonanie dokładnych pomiarów bez specjalistycznego sprzętu jest niemożliwe. Aby nie dać się oszukać, warto szukać ofert wynajmu na sprawdzonych stronach ogłoszeniowych, takich jak Kosyl Nieruchomości. Renomowani pośrednicy wynajmu nieruchomości weryfikują oferty ogłoszeniodawców, dzięki czemu wynajmujący mają gwarancję, że wszystkie parametry techniczne są zgodne ze stanem faktycznym mieszkania.