Sprawdzenie umowy, ustalenie realnych miesięcznych kosztów wynajmu oraz ustalenie rozliczeń za media, nie są jedynymi kwestiami, na które trzeba zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie. Zanim zdecydujesz się na dzierżawę lokalu, w którym spędzisz najbliższe miesiące, a nawet lata, przeprowadź jego rzetelną kontrolę.
Usytuowanie okien w lokalu mieszkalnym
Nieszczelne okna to główna przyczyna ubytku ciepła w zimie i obniżonego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, dlatego warto sprawdzić ich stan już w czasie pierwszej wizyty. Na początek wystarczy pobieżna ocena stanu technicznego (odbarwień i odkształceń świadczących o zmian w strukturze). Jeżeli oferta najmu mieszkania przypadnie nam do gustu, w czasie drugiej wizyty należy własnoręcznie sprawdzić kondycję okien – przyleganie skrzydeł do ościeżnicy, sposób otwierania oraz stan okuć. W razie jakichkolwiek nieprawidłowości należy zgłosić uwagi właścicielowi, który zleci naprawę usterek.
Ściany – wizytówka mieszkania
Mieszkania na wynajem najlepiej oglądać za dnia, kiedy wszystkie nierówności i zabrudzenia są dobrze widoczne. Przy sztucznym świetle o wiele trudniej dostrzec skazy. W przypadku wątpliwości odnośnie do wytrzymałości tynków, wystarczy popukać palcami w ścianę i sprawdzić, czy wydobywa się z niej głuchy odgłos – jeżeli tak, tynk nie trzyma się podłoża. Inną pewną metodą jest porysowanie niewidocznego kawałka ściany monetą, ale nie wszyscy właściciele zgodzą się na takie „eksperymenty”. W przypadku ukruszenia ściany wskutek pocierania można mieć pewność, że tynk jest niespoisty i jakiekolwiek ingerencje malarskie będą wymagały wcześniejszego gruntowania.
Wynajem mieszkania – instalacje elektryczne
Na instalację elektryczną składają się przewody, gniazda, kinkiet, żyrandole i wszystkie inne elementy oprzyrządowania. Oceniając stan techniczny mieszkania, warto zwrócić uwagę na sposób poprowadzenia instalacji (zwłaszcza w starych kamienicach) i sprawdzić, czy przy gniazdkach nie występują ślady okopcenia i nie czuć zapachu spalonych kabli.