Dlaczego woda z cytryną jest zdrowa?

2018-12-09

Choć trendy żywieniowe zmieniają się dosyć regularnie i dynamiczne, jedno pozostaje niezmienne…. Woda z cytryną. Dietetycy i trenerzy personalni od lat polecają ją,  szczególnie na czczo. A wszystko dlatego, że taki napój ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Dlaczego warto zastąpić filiżankę porannej kawy, wodą z cytryną? Jest kilka  istotnych powodów!  

Po pierwsze dlatego, że doskonale nawadnia! Roztwór wody z cytryną jest bardzo  skuteczny, ponieważ zawiera wiele elektrolitów. Dzięki temu uzupełnimy niedobór płynów  po nocy i pobudzimy organizm do działania. Nawadnianie jest bardzo istotne, szczególnie  w upalne dni. Pamiętać o nim muszą też osoby, które borykają się z problemem  przesuszonej skóry. To także doskonały sposób na przyswojenie sporej dawki witaminy C,  która wspomaga odporność naszego organizmu.  

Picie dużych ilości wody z cytryną przyspiesza też procesy diuretyczne, a to oznacza, że  picie wody z cytryną ma właściwości detoksykacyjne. Częstsze oddawanie moczu  powoduje wydalenie z organizmu toksyn, a to przyczynia się do lepszego samopoczucia.  Dietetycy wskazują też, że picie wody z cytryną jest doskonałym sprzymierzeńcem w  profilaktyce chorób układu krążenia, a także zmniejszają ryzyko nowotworów. Wszystko  dlatego, że woda z cytryną zawiera przeciwutleniacze. A to silny zawodnik w walce z wolnymi rodnikami. Zawarte w soku z cytryny flawonoidy, nie tylko chronią nasze DNA i  białka komórek, ale także pozytywnie wpływają na obniżenie ciśnienia krwi.  

O włączeniu do codziennej diety wody z cytryną, przekonują też trenery personalni i  eksperci od odchudzania. Badania udowodniły, że taki roztwór ma zbawienny wpływ na naszą sylwetkę, a w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną, wspomoże walkę z dodatkowymi kilogramami. Nie chodzi tutaj tylko o to, że picie wody z cytryną,  wzmaga uczucie sytości i powoduje, ze mamy mniejszą ochotę na podjadanie. Roztwór ma znaczący wpływ na nasz metabolizm, bo przyspiesza procesy trawienne. Woda z  cytryną pomoże też w walce z zaparciami, bo reguluje rytm wypróżnień.  

Przygotowanie napoju o tak wielu pozytywnych właściwościach jest banalnie proste. Wystarczy szklanka ciepłej wody i połówka cytryny. Sok należy wycisnąć i dokładnie wymieszać. Trzeba jednak pamiętać by woda nie była gorąca, jedynie ciepła. Jeśli ktoś  nie lubi kwaśnego smaku cytryny, może wspomóc się naturalnymi dodatkami. Jeśli  dodamy do roztworu odrobinę naturalnego miodu lub imbiru, napar zyska inne właściwości  prozdrowotne. Będzie doskonałym sprzymierzeńcem w walce z przeziębieniem czy grypą.  Jeśli dodamy do niej odrobinę mięty – odświeży nasz oddech.