Jak skutecznie poradzić sobie z wrastającymi paznokciami?

Materiał partnera
2019-05-31
stopy

Piękne i zadbane stopy to wizytówka każdej kobiety. Do ich estetycznego wyglądu coraz większą wagę przykuwają też panowie. Niestety regularnie wykonywane peelingi i stosowane kremy nawilżające nie zawsze są w stanie poprawić kondycję naszych stóp.  Pękające pięty, bolące odciski i wrastające paznokcie to problemy wielu Polaków. Te ostatnie są także źródłem dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Na szczęście z pomocą specjalisty, można skutecznie poradzić sobie z problemem.

Kim jest podolog?

Podolog to specjalista od wszystkiego, co związane jest ze stopami. W swojej codziennej pracy łączy wiedzę z zakresu kosmetologii, ortopedii i chirurgii. Usługi podologiczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, choć jeszcze do niedawna, niewiele osób miało pojęcie o specjalizacji tego typu. Podolog pomoże nam uporać się z wieloma problemami, nie tylko natury estetycznej. Specjalista leczy również grzybicę stóp i paznokci, wspiera chorych na cukrzycę, hemofilię i reumatyzm. Podolog pomoże też w usunięciu modzeli, nagniotków i wrastających paznokci, na których skupimy się bardziej w dalszej części artykułu.

Przyczyny wrastania paznokci u stóp

Najczęściej wrasta paznokieć u dużego palca. Dzieje się tak, ponieważ jest on najtwardszy i łatwo wbija się w naskórek, powodując dyskomfort. Przyczyn wrastania paznokci jest jednak więcej. Duży wpływ na ich patologiczny wzrost ma  nieprawidłowy sposób obcinania. Źródłem problemów tego typu są także buty na wysokim obcasie z wąskimi czubkami lub po prostu zbyt ciasne i źle dopasowane obuwie. Do innych przyczyn można zaliczyć także nawracającą grzybicę paznokci, nadwagę, uszkodzenie wału paznokciowego, przypadkowe uderzenie lub naturalne-dziedziczne skłonności do wrastania paznokci i nadpotliwość.

Jak wygląda leczenie?

Jeśli zaobserwujemy u siebie problemy z wrastającymi paznokciami, czym prędzej należy udać się do dobrego podologa. Zlekceważenie tej sytuacji, może doprowadzić do rozwinięcia się stanu zapalnego, który objawia się opuchnięciem wału paznokciowego, pojawieniem się ziarniny oraz ropnej wydzieliny. Zależnie od stopnia nasilenia problemu specjaliści stosują odpowiednie metody leczenia. Pani Magdalena Nowak- doświadczony podolog ze Specjalistycznego Gabinetu Podologicznego „Zdrowe Stopy” w Myślenicach- w swojej codziennej pracy stosuje klamry drutowe i tytanowe. Za ich pomocą koryguje się tor wzrostu paznokcia i jego kształt. Ich zastosowanie możliwe jest nawet wtedy, gdy u pacjenta rozwinął się już stan zapalny. Założenie klamry drutowej powoduje niewielki dyskomfort, ale jednocześnie też natychmiastowo przynosi ulgę w bólu. Klamry stosuje się do momentu ustąpienia problemu, cały czas dostosowując je do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Cały proces leczenia odbywa się pod ścisłą kontrolą podologa w jego gabinecie.

Opracowanie artykułu: