Podologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem oraz leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. Jednym z podstawowych zabiegów z zakresu podologii jest pedicure leczniczy, który służy do celów profilaktycznych i pielęgnacyjnych. Po przeprowadzeniu tego zabiegu stopy zachowują zdrowy wygląd. Co jeszcze warto wiedzieć na temat pedicure leczniczego? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Pedicure leczniczy — podstawowe informacje

Pedicure leczniczy pozwala zapobiec powstaniu zmian patologicznych. Zabieg należy przeprowadzać w zależności od zmian występujących na stopach co 4-6 tygodni. Powinien on być też robiony przez cały rok w celu utrzymania efektów i ewentualnego wykrycia zmian we wczesnym etapie, co przyczyni się do krótszej i bezbolesnej terapii. Na pierwszej wizycie podolog przeprowadza wywiad z pacjentem,  a także oględziny stóp. Następnie obcina on i oszlifowuje paznokcie, jak również oczyszcza wały paznokciowe, usuwa nadmierne zrogowacenia i aplikuje odpowiednio dobrany preparat.

Warto w tym miejscu nadmienić, iż w przeciwieństwie do pedicure kosmetycznego pedicure leczniczy jest przeprowadzany bez namaczania stóp w wodzie. Cały zabieg opracowywania stóp i zmiękczania naskórka jest wykonywany przy użyciu specjalistycznych i odpowiednio dobranych narzędzi i preparatów. Pacjenci są też instruowani co do prawidłowego skracania i odpowiedniej pielęgnacji stóp w warunkach domowych. Cały zabieg jest też szczegółowo omawiany pod kątem określonych zmian.

Co obejmuje pedicure leczniczy?

W zakres pedicure leczniczego wchodzą następujące etapy:

  • usuwanie oraz pielęgnacja takich zmian jak modzele, odciski, brodawki wirusowe, nagniotki;
  • rekonstrukcja płytek paznokciowych po zmianach na skutek doznanych urazów lub chorób np. grzybiczych;
  • korekcja paznokci wrastających;
  • pielęgnacja stóp problematycznych (szczególnie w przypadku osób starszych i cierpiących na choroby przewlekłe);
  • opieka medyczna w przypadku pacjentów z Zespołem Stopy Cukrzycowej;
  • laserowe leczenie grzybicy paznokci;
  • odpowiednia dezynfekcja obuwia;
  • rehabilitacja;
  • fachowe porady dotyczące zarówno codziennej, jak i specjalistycznej pielęgnacji;
  • opieka domowa w przypadku seniorów, jak również pacjentów cierpiących na choroby onkologiczne i zaburzenia układu ruchu.

Jeśli są Państwo zainteresowani pedicure leczniczym, to polecamy zapoznać się z ofertą sprawdzonej firmy Pedicure Joanna, która ma w swojej ofercie także m.in. fachową i skrupulatną diagnostykę chorób stóp, zabiegi z zakresu SPA podologicznego,malowanie paznokci,zabiegi parafinowe oraz kurację z zastosowaniem oczyszczającego peelingu, masażu i maseczki nawilżającej.