Niestety statystyki udarów w Polsce są zatrważające. Tysiące Polaków rocznie przechodzi mniejsze lub bardziej niebezpieczne udary mózgu, które dzieli się na te niedokrwienne oraz krwotoczne. Ich konsekwencje mogą być bardzo poważne. W wielu przypadkach dochodzi do apraksji, czyli niezdolności do wykonywania złożonych i wcześniej wyuczonych precyzyjnych i zamierzonych ruchów/gestów. Bez odpowiedniej rehabilitacji pacjent nie może odzyskać nawet części dawnej sprawności. Sprawdź, co oferuje firma Medi-Ter Fizjoterapia.

Negatywne następstwa udaru mózgu

Udar mózgu jest nagle pojawiającym się schorzeniem, polegającym na wynaczynieniu krwi poza obręb tętnicy (wylew). W przypadku podtypu niedokrwiennego krew wraz z transportem tlenu zatrzymana jest zaś w zwężonej tętnicy. Oba przypadki prowadzą do niedotlenienia neuronów, co niestety skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Często po udarach mózgu dochodzi do znacznego upośledzenia fizycznego lub nawet psychicznego pacjenta. W cięższych przypadkach chory ma:

  • zaburzenia mowy (afazja),

  • zaburzenia widzenia,

  • częściową lub niemalże całkowitą niesprawność ruchową,

  • połowiczne zaburzenie czucia,

  • amnezję,

  • dysfagię (zaburzenie połykania),

  • zaburzenia poznawcze,

  • apraksję.

Minimalizacja konsekwencji udarów jest możliwa tylko dzięki stałej pracy z różnymi terapeutami. Ważne są bowiem zarówno terapie logopedyczne oraz praca z psychologiem, jak i też szeroko rozumiane postępowanie fizjoterapeutyczne. Oferuje to Adrianna Juszczyk prowadząca gabinet Medi-Ter Fizjoterapia w Rynarzewie.

Usługi w Medi-Ter Fizjoterapia

Firma Medi-Ter Fizjoterapia to miejsce, w którym każdy może liczyć na profesjonalną i kompleksową opiekę nad swoim zdrowiem. Ofertę firmy stanowią przede wszystkim usługi z zakresu fizjoterapii, takie jak terapia manualna, fizykoterapia czy ćwiczenia rehabilitacyjne. Pracuje tam doświadczona fizjoterapeutka, która jest w stanie pomóc w przypadku bólów głowy, karku czy skutkach złamań kości. Specjalistka z Medi-Ter Fizjoterapia stosuje również metody specjalne w fizjoterapii oraz gimnastykę korekcyjną, dzięki czemu pacjenci mogą odzyskać sprawność i zniwelować dolegliwości bólowe.

Fizjoterapia po udarze

Dobieranie metody fizjoterapii dla osoby, która przebyła udar, jest złożone. Wszystko zależy od wieku pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia, a także poziomu upośledzeń wywołanych niedotlenieniem mózgu. Jeśli chodzi o rehabilitację ciała, przede wszystkim ma on poprawić sprawność ruchową chorego. Wraz z rehabilitantem niwelowane są niedowłady, wzmożone napięcie mięśniowe, zaburzenia czucia, a także problemu z pionizacją i równowagą. Podkreślić warto, że efekty są zależne od setek czynników. Niektórzy pacjenci lepiej reagują na rehabilitację, osiągając satysfakcjonujący rezultat – nawet sprawność umożliwiającą samodzielne funkcjonowanie. U innych zaś można zaobserwować tylko nieznaczną poprawę. Jakie techniki fizjoterapeutyczne są jednak najbardziej skuteczne?

Ważne w leczeniu osób po udarze są masaże rehabilitacyjne, które wzmagają przepływ krwi oraz limfy. Dobre dotlenienie ciała jest ważne, a same masaże pomagają w ćwiczeniach. Jedną z popularniejszych metod pracy z pacjentami np. z niedowładem kończyn jest PNF. To proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie ruchu, które koncentruje się na odczuwaniu własnych ruchów tak, by móc odtwarzać ich właściwe wzorce. Zaletą takiej rehabilitacji jest to, że może być prowadzona nie tylko pod okiem specjalny, ale także opiekuna. Oczywiście rehabilitant wcześniej przeszkoli daną osobę w zakresie odpowiedniego wykorzystania poduszek pneumatycznych czy piłek gimnastycznych.