czas czytania: 13 min materiał partnera

Czym dokładnie są leki recepturowe i gdzie można je kupić?

Leki recepturowe

Leki recepturowe są zalecane dla pacjentów z poszczególnymi dolegliwościami. Są one doskonałym rozwiązaniem na wiele schorzeń, jednak ich przygotowaniem musi się zająć specjalista. Tego typu lekarstwa dostępne są ponadto jedynie w wybranych aptekach – konieczne jest bowiem dysponowanie specjalistycznym zapleczem. Czym zatem dokładnie są leki recepturowe i kto może je przygotować?

Lek w różnej formie

Przygotowanie leku recepturowego to szereg procedur, które realizowane muszą być zgodnie z zaleceniami lekarza. Sporządzona przez niego recepta jest niezbędna do wykonania tego typu produktu leczniczego, który może być podany w różnych formach. Leki recepturowe w dobrych aptekach dostępne są najczęściej w postaci roztworu lub maści, jednak farmaceuta przygotuje także emulsję, krople, zawiesinę, czopek lub proszek, który będzie miał właściwości lecznicze. Przede wszystkim jednak konieczne jest połączenie wszystkich składników przepisanych na recepcie przez lekarza.

W tym celu farmaceuta musi skorzystać z odpowiedniego zaplecza, jakie dostępne jest wyłącznie w wybranych aptekach. Jedną z nich jest Apteka Kowarska, w której możliwe jest przygotowanie każdego leku recepturowego. Bardzo istotnym punktem jest dostępność w takim punkcie wszystkich niezbędnych składników. To surowce farmaceutyczne, które umożliwiają przygotowanie produktu w sposób zgodny z preskrypcją. Jak dokładnie jest ona zapisywana i jak konkretnie wygląda wykonanie leków recepturowych w specjalistycznych aptekach?

Niezbędne zaplecze

Odpowiednie zaplecze w przystosowanej do przyrządzania leków recepturowych aptece wiąże się też z koniecznością zatrudnienia w takim punkcie wykwalifikowanych farmaceutów lub techników farmaceutycznych. Tylko oni mogą przygotować konkretny produkt leczniczy przepisany w takiej właśnie formie przez lekarza. Na specjalnie sporządzonej recepcie znajduje się lista składników, które tworzą lek główny, wspomagający, a także substancję wspomagającą zapach, wygląd czy smak. Istotnymi elementami leku recepturowego są też: podstawa, rozpuszczalnik oraz podłoże.

Właściwie przepisana przez lekarza preskrypcja umożliwia farmaceucie realizację recepty. Musi on dopasować poszczególne surowce, a następnie poprzez wykorzystanie dostępnego zaplecza połączyć je ze sobą, tworząc tym samym wybrany produkt leczniczy. Konieczne jest też właściwe opisanie wykonanego leku recepturowego i jego magazynowanie we właściwy sposób. Dopiero w odpowiednio wybranym opakowaniu specyfik przekazywany jest pacjentowi. Leki recepturowe dają przede wszystkim możliwość idealnego ich dopasowania do konkretnych dolegliwości, jednak należy pamiętać, że przygotowaniem takiego produktu zajmie się wyłącznie farmaceuta bądź technik farmaceutyczny pracujący w wyspecjalizowanej aptece.