Prowadzenie lokalu gastronomicznego to konieczność wykorzystywania świeżych produktów, które zapewnią nie tylko doskonały smak, ale też maksymalną świeżość. W tym celu niezbędne jest jednak nawiązanie relacji biznesowej z dobrym dostawcą artykułów spożywczych, który będzie w stanie przygotować dla klienta m.in. rozbudowaną ofertę dostępnych owoców i warzyw. Co jeszcze obejmuje szeroki asortyment?

Świeże produkty to podstawa

Klienci lokali gastronomicznych zwracają uwagę na świeżość składników, z których przygotowuje się zamówione przez nich potrawy. Z tego względu właściciele takich miejsc muszą dbać o regularne dostawy wysokiej jakości produktów, które powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła. Taką współpracę warto nawiązać z firmą Dagmesko, która od wielu lat świadczy kompleksowe usługi w zakresie dostarczania wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych, w tym m.in. świeżych warzyw i owoców.

Na czas transportu muszą być one przechowywane w odpowiednich warunkach, co odnosi się również do ich magazynowania przed ostatecznym dostarczeniem do odbiorcy. Dzięki temu świeże warzywa czy owoce dostarczane są w doskonałym stanie. Oferta renomowanych hurtowni obejmuje m.in. pomidory, jabłka, ziemniaki, truskawki, cebulę, czosnek i wiele innych podstawowych składników potraw serwowanych w lokalach gastronomicznych. Jak się jednak okazuje, szeroki asortyment sprawdzonych dostawców obejmuje również szereg innych artykułów spożywczych – jakich dokładnie?

Wiele produktów dostępnych w ofercie

Oprócz świeżych warzyw i owoców, które w gastronomii są podstawowym elementem, hurtownie zajmujące się dostarczaniem produktów żywnościowych proponują także sałaty, kiełki warzywne czy zioła. Warto też pamiętać o możliwości zamówienia warzyw konserwowych, które dzięki swojej bardzo długiej dacie przydatności do spożycia są jednym z ważniejszych składników w gastronomii. Lokale zajmujące się przygotowaniem i serwowaniem swoim klientom potraw powinny też regularnie zaopatrywać się w aromatyczne przyprawy.

Dobry dostawca artykułów spożywczych będzie w stanie przygotować także rozbudowaną ofertę owoców przechowywanych w puszkach i słoikach. Dzięki takiej metodzie również i one wyróżniają się długą datą przydatności. Należy pamiętać o olejach i fryturach, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie występują dania smażone. U renomowanego dostawcy właściciele lokali gastronomicznych mogą zamówić też sosy, koncentraty, a nawet ryż, żury i kiszonki. Tak rozbudowana oferta pozwala w pełni uzupełnić zapasy i przygotowywać z nich smaczne, świeże i aromatyczne dania, które z pewnością zasmakują nawet najbardziej wymagającym klientom.