Zwyczaj przygotowywania ruskich pierogów w Polsce został przejęty od Rusi. Niektórzy uważają, że sprowadził je do nas misjonarz i święty Jacek (Odrowąż), który żył w XIII wieku w Sandomierzu. Lepione, gotowane, pieczone na drożdżowym, kruchym lub francuskim cieście, przyrumienione,  kapustą lub grzybami przywołują wspomnienia z dzieciństwa. Jak je przyrządzić? Czy są jakieś sposoby na przygotowanie ciasta lub farszu?

Przepis na ruskie pierogi

Obok śledzi na wigilię, na tradycyjne świąteczne dania zaliczają się ruskie pierogi. Lista składników zawiera: przygotowane ciasto (podwójna porcja – może być bez jajka), kartofle (500 g), biały ser (tłusty lub półtłusty – 500 g), zmielony pieprz (czarny lub ziołowy – ½ łyżeczki) oraz sól (2 łyżeczki). Ewentualnie można poza tym dodać po 2 łyżki smalcu lub masła oraz małą cebulę. Wykonanie: Po utworzeniu ciasta, sporządź nadzienie. Obierz w tym celu ziemniaki i umyj. Następnie wsadź do rondelka. Posyp solą i dolej zimnej wody. Gotuj aż do miękkości (lub przez 30 min). Odcedź. Umieść w garnku i roztłucz np. tłuczkiem na jednolitą masę. Ostudź ziemniaki, tak, aby odparowały. Rozdrób ser praską lub widelcem. Połącz z kartoflami. Przypraw pieprzem i solą. Poszatkuj w kostkę cebulkę. Powinna się zeszklić na smalcu lub maśle. Dołącz do farszu i wymieszaj. Wykrawaj szklanką formy na pierożki. Na środek nakładaj po łyżce nadzienia. Złóż ciasto na pół. Zlep ostrożnie brzegi, tak, by farsz nie wyleciał. Ułóż zrobione formy na stolnicy lub obsypanym mąką blacie. Osól i zagotuj wodę. Dodaj po łyżce oliwy, oleju bądź masła. Kiedy zacznie wrzeć, wyjmij pierwszą część pierogów. Gdy woda ponownie się zagotuje, zmniejsz ogień na średni. Następnie gotuj je jeszcze przez maks. 2 min. Użyj do tego specjalnej łyżki. Sprawdź palcem, czy są dostatecznie miękkie. Po wyłowieniu wszystkich sztuk wyłóż je na talerze.

Przygotowanie ciasta

Ciasto na pierogi ruskie jest proste do wykonania. Wymaga też niewielu składników: oleju (1 łyżki), soli (1 łyżki), wody (600 ml) oraz mąki pszennej (1 kg). Ciasto do pierogów przygotujesz w 3 szybkich krokach:

  1. Przesiej mąkę i posól.

  2. Przygotuj wodę. Wrzątek wylej na mąkę zmieszaną z olejem i solą np. mikserem. Po wymieszaniu np. widelcem ugniataj ręcznie ciasto. Uzyskanie jednolitej masy zajmuje ok. 20 min.

  3. Gotową formę przykryj np. ściereczką bądź głębokim talerzem na ok. 10-15 min.

Ten etap kończy się na wałkowaniu i dodaniu nadzienia.

Jak zrobić farsz na ruskie pierogi?

Do podstawowych składników wigilijnego dania zalicza się farsz do pierogów ruskich. Najczęściej zawiera biały twarożek, ziemniaki, prażony bekon lub słoninę. Do jego przygotowania potrzeba jedynie 15 minut. Posiekaj w kostkę boczek, a potem przypiecz skwarki na patelni (musi być sucha), aż będą chrupiące. Podsmaż cebulę na tłuszczu z boczku. Powinna się zeszklić. Dołóż do miski ser twarogowy i rozgnieć go np. widelcem. Po ugotowaniu ziemniaków przeciśnij je przez prasę. Potem dodaj do reszty i wymieszaj. Dołącz drobno pokrojone: cebulę, boczek i czosnek. Zamieszaj i użyj do smaku przypraw: pieprzu i soli.

Jak wygląda mrożenie?

Pierogi ruskie w surowej postaci mogą być mrożone. Wystarczy umieścić je na tacce lub desce. Wcześniej trzeba je obsypać mąką. Ważne: pierożki nie mogą się ze sobą stykać. Inaczej się skleją. Odczekaj kilka godzin, a potem włóż do specjalnego woreczka. Należy to zrobić od razu, gdyż potem mogą być nieświeże. Inną metodą jest tzw. blanszowanie i mrożenie zaraz po wyjęciu i osuszeniu z wody. Blanszowanie to cieplna obróbka, która polega na włożeniu np. pierożków do wrzątku, a następnie do zimnej wody. Jest to szczególnie zalecane, gdy chcemy je potem podgrzać na patelni. Ruskie pierogi najlepiej podawać oprószone np. pieprzem i polane roztopionym masłem. Można je również posypać skwarkami czy też drobno poszatkowaną cebulką.