Zupa gulaszowa to tradycyjne węgierskie danie. Nazywana „bograczem” lub zupą węgierską, cechuje się gęstą i aromatyczną konsystencją. Składa się m.in. z papryki, która zawiera np. witaminę C oraz ziemniaków, które powinny być podane w odpowiednim czasie. Tradycja w Polsce została zapoczątkowana jeszcze przed II w. światową. Oto 2 sprawdzone przepisy na węgierski gulasz.

Zupa gulaszowa po węgiersku

Zupa węgierska to obok zupy dyniowej idealne danie w sezonie jesienno-zimowym. Przepis na zupę gulaszową po węgiersku wymaga listy składników, która zawiera:

  • Wołowe mięso. 500 g (np. udźca),

  • Wędzony boczek. 100 g,

  • Smalec. 2 łyżki,

  • Ząbki czosnku. 4 sztuki,

  • Papryki. (3 sztuki – dowolnego koloru),

  • Zioła i przyprawy. Pieprz ziołowy, suszony tymianek, majeranek, ziele angielskie i liście laurowe i suszona słodka papryka (po 1 łyżeczce i po 4 liście), sól oraz pieprz.

  • Warzywa: 2 marchewki, 1 cebulę i maks. 4 kartofle,

  • Passatę pomidorową (ew. koncentrat – 1 łyżka),

  • Pokrojone pomidory (1 puszka),

  • Wodę (1,5 l),

  • Zacierki (bądź drobny makaron – 3 łyżki).

Przygotowanie zupy gulaszowej węgierskiej rozpocznij od poszatkowania masła w kostkę o rozmiarze 2 x 2 cm. Następnie przyrumień na rozgrzanym smalcu. Odczekaj kilka minut, a potem dołącz cebulę, wędzony boczek i starty czosnek. Dosyp pokrojoną w kostkę paprykę i marchew i podsmaż. Dołącz resztę przypraw, w tym sól i pieprz. Obrumień wszystko przez minutę. Dolej wody, a potem dodaj zioła. Gotuj jeszcze przez pół godziny na małym ogniu. Następnie wsyp wcześniej pokrojone w kostkę kartofle. Powinny zmięknąć po 10 min. Wtedy dorzuć passatę pomidorową i pomidory. Gotuj mięso przez 60 min. Dołącz drobny makaron lub zacierki, a potem gotuj przez min. 10 min. Przypraw do smaku pieprzem i solą. Najlepiej będzie smakować, podawana z natką pietruszki.

Propozycja z pieczarkami i wołowiną

Zupa gulaszowa z pieczarkami i wołowiną to dobry pomysł na pierwsze danie. Składa się z: mięsa wołowego (400 g), 2 czerwonych cebul, ząbków czosnku (3 sztuk), żółtej i czerwonej papryki, pieczarek (500 g), bulionu warzywnego (1 l), pomidorów (puszki), papryczki chili, gałązki rozmarynu, odrobiny masła, oliwy i słodkich papryk oraz szczypty kminku, soli i pieprzu. Produkty te znajdziesz m.in. w hurtowni spożywczej. Niektóre przepisy zalecają dodanie oprócz tego (lub zamiennie): marchewki, pietruszki, suszonego tymianku, cukru, koncentratu pomidorowego oraz wytrawnego białego wina. 

Wykonanie: Umyj i osusz mięso. Pokrój na kawałki o średniej wielkości. Obierz czosnek i cebule, a potem posiekaj. Usuń pestki z papryczki chili i drobno pokrój.  Następnie oczyść wodą papryki. Wydrąż i rozetnij na kostkę lub paski. Rozgrzej w garnku odrobinę oliwy. Odczekaj, aż cebula i czosnek się zeszklą. Dołóż warzywa i wołowinę. Podsmaż wszystko, a potem zalej bulionem z warzyw. Duś na wolnym ogniu, aż wołowina zmięknie. Umyj pieczarki, a potem poćwiartuj. Rozgrzej na patelni masło razem z rozmarynem i grzybami. Posól, a potem przyrumień na maśle. Gdy mięso stanie się miękkie, dorzuć pieczarki i pomidory. Dodaj przyprawy i gotuj jeszcze przez maks. 10 min. Zupę gulaszową z wołowiny podawaj z ryżem, kluskami lub pieczywem.