Czym jest obudowa lekka?

Materiał partnera
2019-06-13

Ostatnie kilkadziesiąt lat były przełomowe dla budownictwa. Nastąpiły w tym okresie zmiany, które bezpowrotnie zmieniły branżę. Głównie modyfikacji zostały poddane rozwiązania z zakresu materiałowo- konstrukcyjnych przegród budowlanych. Lekka obudowa zastąpiła płyty żelbetonowe i prefabrykowane bloki. Rozwiązanie to znacznie ułatwia montaż oraz przyśpiesza całe inwestycje.

Czym jest lekka obudowa?

Lekką obudowę można podzielić na przegrody zewnętrzne i okładziny elewacyjne. Pierwsze dzieli się pod względem konstrukcyjnym na jednowarstwowe, wielowarstwowe oraz szklano- metalowe. Ideą takiej obudowy jest łączenie ze sobą różnych materiałów, czego celem jest uzyskanie odpowiednich parametrów i właściwości użytkowych, dostosowanych do określonych obiektów budowlanych. Elementy jednowarstwowe wykonane są z pojedynczych elementów, natomiast wielowarstwowe z wielu (głównie z dwóch blach okładzinowych oraz izolacji). Służą one do obudowy ścian i dachów. Nie stanowią one konstrukcji budynku, a jedynie jego osłonę. Lekką zabudowę stanowią także ściany szklano- metalowe. Są one stosowane do konstruowania przeszklonych elewacji budynków (takich jak hotele, biurowce itp.). Rozwiązania tego typu znacznie skraca czas inwestycji, dzięki łatwości ich montażu oraz małej masie. Potwierdzić to może firma Izoterm, która zajmuje się między innymi budową hal, za pomocą tej technologii.

Ściany zewnętrzne

Ten rodzaj lekkiej obudowy można podzielić na dwa typy:

  • Wypełniające
  • Typu zawieszonego (kurtynowe)

Pierwszy rodzaj ścian składa się z segmentów, które umieszczone są między elementami konstrukcji nośnej budynku. Montując je, należy pamiętać o możliwości przekazywania obciążeń pionowych na płytę. Ściany typu zawieszonego mocowana jest od czoła stropów, na zewnątrz obrysu konstrukcji nośnej. Przenosi ona ciężar własny i parcie wiatru. Ściany zawieszone dzieli się na słupowo- ryglowe, strukturalne, mocowane punktowo, elementowe i membranowe.

Okładziny elewacyjne

Jest to osobna grupa materiałów osłonowych. Są one produkowane w różnych kształtach, kolorach i wymiarach, a także z różnych materiałów. Są one wykorzystywane jako elewacje budynków wykonanych z materiałów masywnych (takich jak cegły, beton itp.). Często są one nazywane elewacją wentylową, bądź zimną. Okładzina tego typu składa się z zewnętrznej obudowy, rusztu, elementów mocujących obudowę do rusztu i materiałów izolacyjnych. Zgodnie z określoną normą, ściana osłonowa nieizolowana jest rodzajem ściany, której część zewnętrzna ma osłaniać przestrzeń powietrzną, która jest wentylowana.

Opracowanie artykułu:

Izoterm S.C. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe

al. 3 Maja 44, 76-200 Słupsk pomorskie
e-mail
www