czas czytania: 2 min materiał partnera

Etapy robót fundamentowych

fundament

Roboty fundamentowe to bardzo ważny etap inwestycji wznoszenia między innymi domów jednorodzinnych. To od nich będzie w dużej mierze zależała nośność całego obiektu, jego bezpieczeństwo, a także jakość. Wykonując fundamenty, należy bowiem między innymi zadbać o to, aby zabezpieczyć tę konstrukcję przed kapilarnym podnoszeniem się wody gruntowej i opadowej. Dowiedz się zatem, jak wygląda proces wznoszenia fundamentu oraz dlaczego tak ważne przy nim są firmy robót ziemnych.

Uproszczony schemat budowy fundamentów

W uproszczonym schemacie budowy fundamentów domu jednorodzinnego w standardowej wersji posadowienia, nieuwzględniającej takich technologii, jak płyty fundamentowe, wykonuje się: oczyszczenie działki, niwelację terenu zgodnie z projektem geotechnicznym, wymianę gruntu lub jego odwodnienie, wytyczenie fundamentu i zebranie humusu, precyzyjne wykonanie wykopu, zbrojenie rowów fundamentowych, wylewanie tzw. ław fundamentowych, murowanie ścian fundamentowych, ocieplanie ścian fundamentowych wraz z hydroizolacją, zasypywanie fundamentów, wylanie „chudziaka”. Istotne przy tym jest to, że każde działanie musi być dokładnie wytyczone przez biuro architektoniczne, a także przez geodetę, a firma wykonawcza musi wykazywać się przede wszystkim terminowością. Dlaczego jest to takie ważne? Głównie dlatego, iż przy tworzeniu fundamentów nie można pozwolić sobie na ich wysoki poziom namoknięcia. Należy zrobić wszystko, aby całą inwestycję tego etapu robót zakończyć przed ulewami, lub w ich trakcie odpowiednio zabezpieczyć cały teren.

Roboty ziemne – zwróć na nie szczególną uwagę!

Szczególną uwagę przy tworzeniu fundamentów należy zwrócić na szereg czynności zwanymi robotami ziemnymi. To od nich bowiem będzie zależała, szeroko pojęta „jakość” danego obiektu, np. domu jednorodzinnego. Niwelowana działka musi być tak wyprofilowana, aby woda opadowa nie zbierała się w jednym miejscu tworząc głębokie kałuże, a sam wykop fundamentowy, musi być, jak wcześniej wspomniano często odwodniony lub utwardzony odpowiednią warstwą danego typu kruszywa. Istotne z punktu widzenia robót ziemnych jest także to, aby były one wykonywane błyskawicznie. Nie mogą one zakłócić harmonogramu całej budowy, co niestety często się dzieje. Najlepsze firmy zawsze dotrzymują terminów, a także wykonując zadania dokładnie prognozując całą inwestycję. Dzięki temu dom przez lata nie będzie ulegał geodezyjnym przekształceniom i odkształceniom, fundamenty nie będą niszczały od wód gruntowych, a działka będzie miała odpowiednią glebę do uprawy roślin zarówno ozdobnych, jak i spożywczych. Realizując inwestycję budowlaną, opieraj się zatem na wiedzy i zaangażowaniu takich firm, jak PHU CZYSTA CHATA Sp. z o.o.