Jak ocieplić dach?

Materiał partnera
2020-01-29

W dzisiejszych czasach coraz bardziej zwraca się uwagę na to, aby dobrze ocieplić dach i cały budynek, aby mieć jak najmniejsze straty energetyczne. Nie tylko płacimy wtedy mniejsze rachunki za ogrzewanie, gaz, czy opał, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska, nie marnując energii, która uciekałaby przez niedoszczelnione przegrody. Eliminujemy mostki termiczne i ocieplamy poddasze. Czym najlepiej ocieplić dach? Zapraszam do lektury.

Ocieplenia nakrokwiowe czy międzykrokwiowe?

Wyróżniamy dwa rodzaje ociepleń dachu – nakrokwiowe i międzykrokwiowe. Tą drugą stosuje się już od bardzo wielu lat i jest ona sprawdzona i pewna. Dlatego stosuje się ją najczęściej. Jedną z największych wad tego rozwiązania jest tworzenie się mostków termicznych na powierzchni krokwi. Można się jednak częściowo pozbyć tego problemu, układając dodatkową warstwę izolacji pod krokwiami, obudowując je z trzech dostępnych stron, aby jaka najbardziej zmniejszyć powierzchnię, przez którą zimne powietrze może wnikać do środka pomieszczenia.

Ma to jednak swoje wady, ponieważ nie zapobiega to w żaden sposób skraplaniu się wody wewnątrz izolacji. Z kolei wilgotna wełna mineralna traci swoje właściwości termoizolacyjne. Warto więc zastanowić się nad ociepleniem nakrokwiowym. Tworzy się je bezpośrednio na deskowaniu dachu lub nad krokwiami. Zastępuje się wtedy wełną mineralną specjalnymi płytkami izolacyjnymi. Dzięki temu, że ocieplenie jest rozłożone dokładnie nad całą powierzchnią dachu, nie powstają mostki termiczne.

Ocieplenie wełną

To chyba najbardziej popularny materiał izolacyjny. Jest bardziej naturalna niż styropian, czy pianki natryskowe. Mamy do wyboru nie tylko tradycyjną wełnę szklaną, ale też wełnę skalną, która stopniowo zyskuje popularność. Oba rodzaje wełny są oczywiście całkowicie niepalne i stosunkowo lekkie. Jednym z jej najważniejszych zalet jest to, że jest bardzo plastyczna i elastyczna. Największą wadą wełny mineralnej jest to, że bardzo pyli. Jest to szczególnie ważne, jeśli w pomieszczeniu mają przebywać astmatycy lub osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego. Ma ona natomiast rewelacyjne – i najlepsze spośród konkurencyjnych materiałów- właściwości izolujące akustycznie. Zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o ocieplanie pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi, pracę lub w budynkach mieszkalnych.

Styropian i styrodur ekstrudowany

Poddasza można także ocieplić za pomocą płyt styropianowych, które dzięki znajdujących się na nich nacięciom można delikatnie formować, ponieważ mają większa elastyczność. To materiał o bardzo dobrych właściwościach izolujących. Ani styrodur, ani styropian nie ma jednak tak dobrych właściwości izolujących akustycznie, jak wełna mineralna. To sprawia, że najczęściej jest stosowany do ocieplania pomieszczeń nieużytkowych. Bardzo łatwo z kolei się go tnie. Nie zapyla przy tym pomieszczenia, tak jak to ma miejsce w przypadku wełny. Firmą, która pełni kompleksowe usługi dekarskie, jest Remontex Usługi Dekarskie Piotr Morawiec.

Pianka PUR

W ostatnich czasach modne stało się ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową. To doskonały sposób ocieplenia, ponieważ pianka wypełnia wszystkie szczeliny. Nie ma więc ryzyka powstania mostków termicznych.

Opracowanie artykułu:

Remontex Usługi Dekarskie Piotr Morawiec

ul. Gorzowska 5/2, 66-435 Krzeszyce lubuskie
e-mail
telefon