Modernizacja instalacji elektrycznej to dobry moment, by zastanowić się nad poprawą funkcjonalności włączników światła. Te pozornie mało znaczące elementy wyposażenia wnętrz mają tak naprawdę duży wpływ na nasz komfort. Bez nich bowiem nasz dom czy mieszkanie nie mogłyby funkcjonować. Przy ich wyborze i rozmieszczaniu kierujmy się bezpieczeństwem, wygodą użytkowania oraz walorami estetycznymi.

Jakie rodzaje włączników światła są stosowane?

Żaden montaż lub modernizacja instalacji elektrycznych nie mogą być kompletne bez odpowiednio dobranych włączników światła. O ile jednak właściwe prace w tym zakresie powierzymy specjalistom, o tyle warto już wcześniej zastanowić się nad dostępnymi nam rozwiązaniami oraz ich przydatności w naszym domu czy mieszkaniu. Oczywiście wykwalifikowany elektryk z firmy Instal Duduś, może nam pomóc w podjęciu decyzji. Najważniejszym kryterium, według którego dzielimy włączniki światła to ilość oraz rodzaj obsługiwanych obwodów świetlnych. Na tej podstawie wyróżnić możemy:

  • włączniki jednobiegunowe (pojedyncze) – jeden przycisk służący do włączania i wyłączania światła w jednym konkretnym miejscu,
  • włączniki dwubiegunowe – jeden przycisk służący do jednoczesnego uruchomienia lub odcięcia oświetlenia generowanego przez dwa różne obwody,
  • włączniki świecznikowe – dwa lub trzy przyciski służące do obsługi kilku punktów świetlnych w jednym miejscu,
  • włączniki schodowe – jeden przycisk sterujący oświetleniem w dwóch różnych miejscach domu lub mieszkania,
  • włączniki krzyżowe – pozwalają sterować oświetleniem w trzech lub większej liczbie miejsc jednocześnie.

Coraz większą popularnością cieszą się też nowoczesne włączniki z udogodnieniami; na przykład czujnikiem ruchu, który uruchamia światło, gdy wykryje naszą obecność i wyłącza je, kiedy opuścimy pomieszczenie. W domach inteligentnych spotkać można też sterowanie oświetleniem za pomocą pilota.

Włącznik światła w odpowiednim miejscu

Sterowanie oświetleniem we wnętrzu domu i mieszkania za pomocą umieszczonego na ścianie kontaktu to nadal najczęstsze rozwiązanie. Ich rozmieszczenie musi zostać ujęte w projekcie instalacji elektrycznej, dlatego powinniśmy nad tą kwestią zastanowić się odpowiednio wcześniej. Pamiętajmy przy tym, że osprzęt elektryczny ma być przede wszystkim bezpieczny, praktyczny oraz wygodny w użytkowaniu.

  • Na jedno pomieszczenie z jednym wejściem przypada jeden włącznik światła.
  • Włącznik montowany jest wewnątrz pomieszczenia, w pobliżu drzwi, po stronie klamki – wyjątek stanowią kuchnia i łazienka, gdzie kontakt umieszcza się na zewnątrz.
  • Włączniki montowane są zazwyczaj na wysokości 120-150 cm od podłogi, ale możemy dostosować tę wysokość do indywidualnych potrzeb.
  • Wszystkie włączniki w domu powinny znajdować się na tej samej wysokości.

W zakresie wyglądu włączników światła mamy szerokie możliwości. Na rynku dostępne są zarówno te najczęściej stosowane z tworzywa sztucznego, jak i mniej konwencjonalne z drewna, a także szkła. Możemy dzięki temu dopasować je do każdej stylistyki wnętrza.