Nie da się ukryć, że bez dźwigów nie mogłoby powstać wiele współczesnych budowli. Na jego wynajem zwykle decydują się przedstawiciele firm budowlanych, zwłaszcza w przypadku pracy na wysokości oraz rozładunku materiałów. Warto jednak wiedzieć, że to nie wszystkie funkcje dźwigów. Kiedy wynająć dźwig i jaka jest jego najbardziej niespotykana funkcja?

Podstawowe funkcje

Dźwigi są powszechnie wykorzystywane nie tylko w budownictwie, ale także transporcie i logistyce. Stanowią niemal niezbędne wyposażenie placów, na których magazynuje się oraz przeładowuje wyjątkowo ciężkie towary. Bez nich rozładunek byłby niezwykle czasochłonny i wymagałby zaangażowania większej ilości pracowników. Wynajem dźwigu z operatorem ma również miejsce w przypadku firm budowlanych – kolejną popularną funkcją dźwigów są oczywiście różnego rodzaju prace na wysokości. Przy ich pomocy można dostarczyć niezbędne materiały nawet na piętra znajdujące się kilkadziesiąt metrów nad powierzchnią. Dźwigi ze specjalnymi koszami i podestami służą do transportowania także osób.

Podstawowe funkcje dźwigów:

  • montaż obiektów przemysłowych, konstrukcji stalowych oraz elementów żelbetonowych,
  • załadunek i rozładunek towarów, baraków oraz kontenerów,
  • wieszanie reklam,
  • ścinanie koron drzew z wysięgników.

Bungee Jumping!

O tej funkcji dźwigów być może wie niewiele osób, jednak są firmy, które swoim sprzętem dostarczają również rozrywki. Przykładem może być przedsiębiorstwo Usługi Dźwigowe Ireneusza Skrzypoczki, którego siedziba znajduje się w Węgorzewie na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Ich dźwigi mogą stanowić bazę do 55 metrów, co jest doskonałą wysokością zarówno dla tych, którzy skaczą pierwszy raz, jak i dla wieloletnich pasjonatów skoków. Bungee to sport, który dostarcza sporej dawki rozrywki i adrenaliny, dlatego warto choć raz w życiu tego spróbować!

Jak wybrać dźwig?

Podczas wynajmowania dźwigu należy dokładnie wytłumaczyć przedstawicielowi firmy, do czego będzie służyć maszyna. W ten sposób można dobrać nie tylko typ dźwigu, ale również jego maksymalny udźwig oraz wysokość. Inne dźwigi służą do rozładunku ciężkich towarów, jeszcze inne do pracy na wysokości np. kształtowania koron wysokich drzew. Maszyny wynajmowane w dobrych firmach zawsze są obsługiwane przez doświadczonego operatora – dzięki temu praca przebiega szybko, sprawnie oraz całkowicie bezpiecznie. Praca z maszynami budowlanymi typu dźwig wymaga odpowiednich certyfikatów, co zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale też jest gwarancją najwyższej jakości usług.