Okna drewniane, aluminiowe i plastikowe – które wybrać?

Materiał partnera
2019-05-23
Nowe okna na swoich miejscach

Stolarka okienna oferuje nam kilka rozwiązań w zakresie materiałów. Zastosowanie każdego z nich niesie ze sobą pewne zalety oraz wady, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji co do tego, który wykorzystamy w naszym domu. Zamontowane okna mają służyć nam przez wiele lat, dlatego powinniśmy jasno ustalić, czego oczekujemy oraz przeanalizować, która opcja będzie w naszej sytuacji najlepsza.

Okna drewniane czy plastikowe?

Na początku zaznaczyć należy, że nowoczesna stolarka okienna oferuje modele, które niezależnie od wykonanych materiałów będą się dobrze spisywały w każdych warunkach. Na pewno sprawdzą się lepiej niż te stare zamontowane przed wielu laty. Najwyższej jakości produkty znajdziemy w ofercie Studia KK.

Drewno w budownictwie i aranżacji wnętrz cieszy się ogromną popularnością. To materiał naturalny i wytrzymały, który oferuje wiele możliwości obróbki. Okna drewniane mają wiele zalet, z których na pierwszym miejscu postawić należy wielość modeli oraz wzorów, a także możliwość stworzenia okien na zamówienie. Dodatkowo mogą być malowane, lakierowane czy rzeźbione, co pozwala dopasować je do elewacji budynku oraz wnętrza; dobrze też będą się komponować z drewnianymi elementami wyposażenia mieszkania. Mają niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu zimą zapewnią utrzymanie optymalnej temperatury w domu. Świetnie też izolują dźwięki, są sztywne i nie ulegają naprężeniom – z tego powodu doskonale sprawdzają się w dużych przeszkleniach.

Okna drewniane nie są jednak pozbawione wad. Ich wybór wiązać się będzie z większymi kosztami – są one droższe od innych rozwiązań. Ich trwałość jest wysoka, ale pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji, a w wilgotnych pomieszczeniach, podczas remontu wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Najczęściej jednak wybieramy okna PCV – głównie ze względu na cenę. Wykonywane są one na wymiar, a ich naprawę można przeprowadzić za pomocą specjalnych narzędzi oraz wosku - tym również zajmie się odpowiednia firma, przy czym Studio KK wykonuje naprawy zarówno mechaniczne, jak i wizualne. Popularne są modele z białymi profilami, jednak możemy znaleźć też pokryte okleiną drewnopodobną. Są ponadto znacznie lżejsze niż okna drewniane i nie wymagają specjalnej pielęgnacji.

Wadą w przypadku okien PCV jest jedynie fakt, iż mogą mieć one mniejszą trwałość niż profile drewniane, a także tendencję do skrzypienia i odkształcania się.

Kiedy okna aluminiowe?

Okna drewniane oraz plastikowe najczęściej wykorzystywane się jako okna do domu. Okna aluminiowe również znajdują tu zastosowanie, ale nadal głównie wykorzystywane są jako okna do biur czy innych budynków użyteczności publicznej; szkół i urzędów.

Ich zaletą jest, podobnie jak w przypadku PCV, mała waga oraz duża wytrzymałość – przewyższająca wytrzymałość okien plastikowych. Zastosowanie nowoczesnych materiałów termoizolacyjnych w ich budowie sprawia, że okna aluminiowe dorównują drewnianym w zakresie energooszczędności. Statyka oraz odporność na warunki atmosferyczne tych okien sprawiają, że tworzone są profile o coraz większych gabarytach bez straty na jakości, co ma duże znaczenie dla panujących w nowoczesnym budownictwie tendencji.

Niezależnie jednak od tego, z jakiego materiału wykonane jest okno, równie duże znaczenie ma montaż. Stanowi on bowiem połowę sukcesu w zakresie funkcjonalności naszych okien. Powinien być wykonany solidnie, z zachowaniem wszystkich zasad poprawnej konstrukcji i bezpieczeństwa. Najlepiej będzie, jeśli powierzymy go profesjonalnej firmie zajmującej się stolarką otworową.