Podczas budowy domu jednorodzinnego ogromnym zagrożeniem dla wszystkich używanych materiałów budowlanych jest gromadząca się wilgoć. Może ona pochodzić zarówno z gruntu, jak i z powietrza atmosferycznego. Główną linią obrony jest zastosowanie izolacji pionowych oraz poziomych. Warto również pomyśleć o zabezpieczeniach dodatkowych, które de facto minimalizują możliwość zetknięcia się z tym mało komfortowym problemem. Dlaczego jest to aż tak ważne?

Nadmiar wilgoci – do czego może doprowadzić?

Niszczący wpływ wilgoci można zasadniczo podzielić na dwie kategorie. W pierwszej kolejności wilgoć przyczynia się do zniszczenia i dezintegracji struktury poszczególnych materiałów budowlanych. Mowa tu o tynkach, betonach, kamieniu, czy drewnie. Efekt ten szczególnie niebezpieczny może stać się w okresie zimowym, w którym to zmagazynowana w konkretnym materiale wilgoć zaczyna zamarzać i dosłownie rozsadzać go od środka. Zniszczenia dokonane przez wilgoć w zdecydowanej większości przypadków widoczne są w formie nieatrakcyjnych zacieków oraz pęknięć.

Nie należy zapominać również o tym, iż wysoka wilgotność znacznie sprzyja bardzo szybkiemu rozwojowi różnego rodzaju pleśni oraz grzybów. Niestety niektóre ich gatunki mają naukowo udowodniony i przede wszystkim niszczący wpływ na ludzkie drogi oddechowe. Często przyczyniają się również do wzmocnienia objawów lub powstania alergii. Jeżeli nie zadba się o należyte przeprowadzenie procesu budowy, usunięcie wilgoci z domu może okazać się później niezwykle trudne. Jak tego uniknąć?

Zastosowanie specjalistycznej chemii budowlanej

W tym przypadku o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Szczególnie w przypadku elementów wykonanych z betonu takich jak posadzki, warto zadbać o izolację dodatkową. Co będzie najlepsze? Ogromną popularnością ze strony klientów cieszą się preparaty, których głównym składnikiem są żywice epoksydowe. Z powodzeniem stosować je można podczas prac związanych z zagruntowaniem podłoży betonowych i zapraw cementowych. Jakie są ich właściwości? Przede wszystkim są to:

  • ·         niska lepkość,
  • ·         doskonała penetracja podłoża
  • ·         wysoka przyczepność do podłoża
  • ·         łatwa aplikacja

 Jako że mało kto dysponuje odpowiednio usystematyzowaną  wiedzą, aby samodzielnie wybrać idealny preparat, zawsze przed zakupem warto zasięgnąć porady profesjonalistów. Zdecydowanie zalicza się do nich firma Mamut, prowadzona przez Andrzeja Łochnickiego. Wszyscy klienci mogą liczyć tutaj zarówno na miłą atmosferę i rzetelne doradztwo, jak i na niezwykle atrakcyjne warunki cenowe, szczególnie jeśli chodzi o produkty najbardziej wyróżniających się producentów takich jak Sika.