Dzisiaj w dobie interaktywnej rozrywki MMORPG, tysięcy gier komputerowych, czy pozycji wydawanych na smartfony, ciężko przebić się do konsumentów z innego typu rozrywką, która nie jest oparta o świat wirtualny. Na szczęście jest jedna dziedzina, która pomaga oderwać dzieci i młodzież od komputerów, gwarantując im również świetny samorozwój. Mowa o grach planszowych, które obecnie przeżywają swój renesans…

Gry planszowe i karciane, niczym gry komputerowe!

Doba gier planszowych i karcianych, które opierały się o losowości i na szczęściu graczy powoli się kończy. Dzisiaj nastała nowa era gier, których zabawa koncentruje się na decyzyjności oraz na tworzeniu własnych, unikalnych strategii. Gry planszowe stały się zatem zabawą, która potrafi wciągać na wiele godzin, pozwalając eksplorować wymyślone przez twórców światy. Oprócz planszówek i gier karcianych rodzinnych, czy edukacyjnych, pojawiło się bowiem w ostatnim czasie wiele pozycji fabularnych, które zapraszają do wyimaginowanych pełnych przygód krain, wypełnionych niezwykłymi bohaterami. Niegdyś w parkach, na placach zabawa, czy na klatkach schodowych dzieci grały w karty Yu-Gi-Oh, dzisiaj sięgają zaś po inne propozycje, w tym po grę GRIMMOIR od OCTOPUS GAMES, która przeznaczona jest dla młodzieży i starszych graczy.

Gry planszowe i karciane – sposób na aktywizację dziecka!

Gry planszowe oraz karciane są znacznie bardziej rekomendowane dla dzieci oraz młodzież, niż rozgrywka komputerowa. Dlaczego tak jest? Ponieważ wymagają kontaktu z rówieśnikami i zabaw nie tylko w domach, ale poza nimi na świeżym powietrzu. Wiele propozycji, zwłaszcza tych decyzyjnych oraz fabularnych uczy graczy cierpliwości, współzawodnictwa i współpracy, a także logicznego myślenia, poprzez konieczność tworzenia własnych strategii gry. Rozwijane są zatem kompetencje społeczne, pamięć, oraz wiele innych umiejętności. Często dzieci, które oddające się właśnie takiej formie rozrywki, są bardziej kreatywne, chętniej poznają nowe osoby i łatwiej adaptują się w nowych warunkach, np. szkół.

Podkreślić również warto rozwój wyobraźni. Gry komputerowe często podają dane światy „na tacy”. Gry planszowe fabularne skłaniają zaś do rozwoju własnej kreatywności i rozbudowania historii przedstawionych na planszach w swojej głowie! Czy jest to jednak strata czasu? Oczywiście, że nie! Wiele z gier planszowych tworzona jest na podstawie podobnych mechanizmów, które wykorzystywane są przy organizacji pracy dużych firm, czy na podstawie narzędzi stosowanych przez menadżerów. Pozycje takie tworzą zaś nie tylko pasjonaci i artyści, ale też eksperci o dziedzinowym wykształceniu! Nawet w Polsce działają już kierunki studiów zajmujące się projektowaniem gier planszowych, czy miejskich!