Narodziny dziecka to cudowny moment, a możliwość towarzyszenia dziecku w jego rozwoju i odkrywaniu świata to chyba najpiękniejsze, co może spotkać każdego rodzica. Jednak przychodzi taki moment, kiedy ku końcowi zmierza urlop macierzyński, a powrót do pracy jest coraz bliżej. Wtedy trzeba pomyśleć kto będzie opiekował się waszym maluszkiem, kiedy nie będzie was w domu.

Jeśli zależy wam na socjalizacji dziecka z rówieśnikami możecie wybrać żłobek. Jednak tam często są bardzo liczne grupy i niektórzy rodzice mogą mieć obawy, że ich dziecku nie będzie poświęcona wystarczająca ilość uwagi. W takich sytuacjach dobrze jest pomyśleć o klubie malucha, takim jak Plastusiowa Kraina z Warszawy. Jednak zanim się zdecydujecie, warto zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów.

Wygląd placówki i personel

Wśród wielu kwestii, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze placówki dla dziecka jest jej personel. Zapytaj o kwalifikacje pracowników i o to ile dzieci przypada na jednego opiekuna. Wygląd oraz wyposażenie samego klubiku jest kluczowe. Powinna się tam znajdować sala do wypoczynku, łazienka dostosowana do małych dzieci, bawialnia oraz wyznaczona strefa jadalniana. W przypadku, gdy klub przyjmuje bardzo małe dzieci (od 1. roku życia) ważne, by znajdowały się w nim przewijaki. Dobrze jest porozglądać się, by zobaczyć w jakim stanie są podłogi i ściany. Czy jest zachowana czystość i higiena. Sale, w których przebywają dzieci powinny być kolorowe, wypełnione zabawkami oraz posiadały wyposażenie do prowadzenia wszelkiego rodzaju zajęć ogólnorozwojowych.

Rozkład dnia

Każdy dzień powinien być uporządkowany. Powtarzalność jest bardzo ważna. Chodzi o to , by wyrobić w dzieciach pewne dobre nawyki, które pomogą im stawać się coraz bardziej samodzielnymi. Posiłki powinny być o stałych porach. Tak samo drzemka, czy chwila na odpoczynek. Każdy klubik powinien realizować zajęcia ogólnorozwojowe: zajęcia plastyczne, sensoryczne oraz zajęcia muzyczne. Dodatkowo można skorzystać z wielu ciekawych opcji. Dzieci, które lubią tańczyć, mogą brać udział w zajęciach tanecznych oraz rytmice. Dla tych, którzy lubią ruch dedykowane są zajęcia sportowe, a mali naukowcy mogą pod okiem opiekunki robić różne eksperymenty. W wielu takich miejscach dzieci mają możliwość skorzystania z zajęć z języka obcego, warsztatów kulinarnych czy zajęć ze śpiewu. Kluby malucha poza tym, ze zapewniają całodzienną opiekę nad dziećmi, oferują też możliwość opieki na godziny. To bardzo wygodne i dobre rozwiązanie dla wszystkich tych rodziców, którzy muszą coś załatwić, a nie mają z kim zostawić swoich pociech.

Wyżywienie

Zdrowe i pełnowartościowe posiłki są niezwykle istotne w diecie każdego malucha. Mają dostarczać dzieciom niezbędne składniki oraz dodawać energii. Dlatego sprawdź jak wygląda jadłospis w klubiku. Czy miejsce to dysponuje własną kuchnią i personel sam przygotowuje jedzenie dla dzieci, czy korzysta z cateringu. Posiłki powinny być różnorodne, smaczne, kolorowe i podawane w pomysłowy sposób, tak, by zachęcić do jedzenia. W przypadku alergii pokarmowej u dziecka, warto zapytać, czy nie będzie stanowiło problemu przygotowanie odrębnych dań.

Adaptacja

Jest niezwykle ważna dla każdego dziecka. Polega na zapoznaniu i oswojeniu dziecka z nowym środowiskiem. U niektórych maluchów przebiega szybko, u innych wymaga trochę więcej czasu. Przede wszystkim powinna przebiegać stopniowo i  naturalny sposób. Przez pierwszych kilka dni maluch powinien spędzić czas w towarzystwie mamy lub taty. Z każdym kolejnym dniem opiekun powinien wychodzić na coraz dłużej. Podczas pobytu z dzieckiem w placówce zwróćcie uwagę na to, w jaki sposób opiekunki/opiekunowie zdobywają zaufanie dziecka, jak się do niego, i do innych dzieci, zwracają. Czy mówią łagodnym tonem i są uśmiechnięci, czy podchodzą do dzieci z troską i czy słuchają, gdy mają coś do powiedzenia. Przyjazna i ciepła atmosfera sprzyja poczuciu bezpieczeństwa u dziecka, a to ma wpływ na jego samopoczucie i rozwój.