Mimo że według prawa praktycznie każdy może zarządzać nieruchomościami, to jednak większość właścicieli i wspólnot mieszkaniowych decyduje się na korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm. Zazwyczaj zatrudniają one wielu specjalistów, którzy mają niezbędne kwalifikacje i uprawnienia, zatem wszyscy klienci mogą liczyć na kompleksową obsługę. Czym dokładnie zajmują się takie firmy i dlaczego warto z nimi współpracować? Sprawdź!

Jakie usługi oferują zewnętrzne firmy?

Zarządzanie i administrowanie nieruchomościami może wydawać się proste, ale z pewnością takie nie jest. Polega ono na wykonywaniu działań administracyjnych, których celem jest utrzymanie nieruchomości w nienagannym stanie. Firmy zewnętrzne takie jak np. Zrzeszenie Właścicieli i Zarządców Domów obsługują lokale z Bydgoszczy i okolicznych miejscowości, oferują pomoc m.in. w obsłudze administracyjnej. Mogą się one zająć m.in. obliczaniem wysokości opłat czynszowych, egzekwowaniem należności, czy nawet windykacją.

Świadczą również usługi w zakresie obsługi finansowo-księgowej – m.in. rozliczają każdego najemcę z jego zobowiązań finansowych. Właściciele nieruchomości i wspólnoty mieszkaniowe mogą też liczyć na wsparcie dotyczące obsługi prawnej.  Zewnętrzne firmy m.in. przygotowują i wnoszą do sądu sprawy o zapłaty i eksmisje. Do pozostałych czynności wykonywanych przez tego typu działalności zaliczamy:

  • obsługę techniczną – np. okresowe przeglądy techniczne,
  • remonty – np. docieplenia budynków,
  • utrzymanie czystości – np. zamiatanie i mycie klatek schodowych,
  • prace porządkowe na zewnątrz – np. grabienie liści.

Jakie zalety wynikają ze współpracy z firmą zarządzającą nieruchomościami?

Zasadniczym powodem, dla którego zarządzanie nieruchomościami warto powierzyć zewnętrznej firmie, jest oszczędność czasu i pieniędzy. W ten sposób nie musimy szukać i zatrudniać wykonawców takich jak chociażby księgowa, firma remontowa, czy sprzątająca, bowiem wszystkim zajmie się wyspecjalizowana firma, która zazwyczaj ma wieloletnie doświadczenie, zatem możemy całkowitą pewność, że wszystko zostanie wykonane tak, jak należy.

Wśród pozytywnych aspektów tego rozwiązania warto też wspomnieć o tym, że zadaniem zewnętrznej firmy jest również dbałość o terminowe przeglądy kominiarskie i elektryczne. To szczególnie istotne, a właścicielom często zdarza się o nich zapominać, dlatego współpraca z wykwalifikowanym zarządcą, to najlepsza opcja z możliwych!