Zawieszenie jest jednym z najważniejszych układów, jeśli chodzi o konstrukcję całego samochodu. Choć zdecydowanie najbardziej kojarzone jest z komfortem, nie należy zapominać o tym, iż w ogromnej mierze odpowiada również za bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i pasażera. Niemniej jednak, ze względu na stałą eksploatację, zawieszenie narażone jest na wiele awarii. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Awarie układu zawieszenia – objawy

Jednym z najczęstszych i jednocześnie najłatwiejszych do zidentyfikowania objawów, jeśli chodzi o awarie zawieszenia, są charakterystyczne stuki. Szczególnie często można usłyszeć je podczas najechania na różnego rodzaju nierówności takie jak dziury i progi zwalniające. Objawy te zazwyczaj świadczą o wyeksploatowaniu amortyzatorów i ich osłon, sprężyn lub stabilizatorów. Im stają się one częstsze i głośniejsze, tym mniej czasu pozostaje na ich wymianę, ponieważ nie są to komponenty, podlegające procesowi regeneracji. Poważnym objawem awarii zawieszenia jest również samoistne zjeżdżanie pojazdu na którąś ze stron jezdni. Może do świadczyć o uszkodzeniu podzespołów odpowiedzialnych za stabilizację geometrii kół. Co najczęściej przyczynia się do uszkodzeń?

Awarie układu zawieszenia – przyczyny

Nie należy zapominać o tym, iż podczas jazdy nie da się wyłączyć zawieszenia z eksploatacji. W sposób ciągły narażone jest ono na czynniki, związane ze stanem nawierzchni dróg, które poza autostradami i drogami ekspresowymi, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Nie bez znaczenia jest również sama nawierzchnia. Zawieszenie w autach, które często poruszają się po drogach nieutwardzonych, zużyje się znacznie szybciej. W ogromnej ilości przypadków do uszkodzenia podzespołów przyczyniają się również sami użytkownicy. Zdecydowanie należy unikać bardzo dynamicznej jazdy oraz poruszania się w miejscach niedostępnych ze względów terenowych. Co jednak gdy już dojdzie do awarii?

Naprawy zwieszenia

Ze względu na stopień skomplikowania współcześnie produkowanych samochodów, samodzielne próby naprawy albo nie przynoszą żadnych rezultatów, albo przynoszą skutki zupełnie odwrotne od tych, które chciało się osiągnąć. Aby mieć pewność, że zawieszenie zostanie naprawione zarówno bardzo sprawnie, jak i rzetelnie, warto skorzystać z usług najbardziej doświadczonych mechaników, do których zdecydowanie zalicza się firma Martech. Firma pochwalić się może nie tylko nowoczesnym wyposażeniem i wykwalifikowaną kadrą pracowników, ale także wyraźną specjalizacją. Na absolutnie profesjonalne podejście mogą w tym przypadku liczyć właściciele samochodów marek Opel oraz Ford.