Piaskowanie w procesie renowacji felg

Materiał partnera
2019-09-24

Piaskowanie w procesie renowacji felg

Piaskowanie felg to usługa, która z każdym rokiem zyskuje sobie coraz większą popularność. Wynika to z faktu, że po naszych drogach jeździ coraz więcej nowych aut z felgami aluminiowymi. Niestety stan nawierzchni polskich dróg nadal nie ulega zmianie przyczyniając się do zużycia felg. Dlatego coraz częściej wykonywany jest proces ich renowacji, którego pierwszym etapem jest piaskowanie felg.

Istota piaskowania

Proces piaskowania opatentowano już w 1870 roku. Jego celem jest oczyszczenie powierzchni felg przed planowanym malowaniem. Piaskowanie polega na czyszczeniu, wygładzeniu lub też kształtowaniu powierzchni felg z wykorzystaniem strumienia sprężonego powietrza. Powietrze to rozprowadza po powierzchni felg specjalne ścierniwo. W rezultacie uzyskujemy idealnie gładką powierzchnię. Co istotne piaskowanie pozwala na wyczyszczenie nawet trudno dostępnych miejsc. Efektem całego procesu jest powierzchnia felgi przygotowana do kolejnych etapów renowacji. Oczywiście aby przeprowadzić cały proces zgodnie ze sztuką potrzebny jest odpowiedni sprzęt, wiedza oraz doświadczenie.

Metody piaskowania

W chwili obecnej piaskowanie felg przeprowadza się z wykorzystaniem 3 rodzajów urządzeń. Chodzi o pistolet do piaskowania, piaskarki ciśnieniowe (syfonowe) oraz piaskarki kabinowe. Od razu należy zaznaczyć, że w pełni profesjonalne wykonanie całego procesu gwarantują jedynie piaskarki. Są one zazwyczaj stosowane w zakładach, które oferują usługi piaskowania felg.

Piaskarki kabinowe odznaczają się największą dokładnością. Umożliwiają one piaskowanie w szczelnej komorze, która chroni przed dostaniem się różnego rodzaju osadów oraz zanieczyszczeń z otoczenia. Dostęp do komory jest możliwy wyłącznie poprzez specjalne, zintegrowane rękawice, które umożliwiają obsługę znajdującego się w niej pistoletu. Użycie piaskarki kabinowej daje najbardziej optymalne rezultaty dzięki działaniu filtrów oczyszczających i zasysających ścierniwo, które zostało użyte do czyszczenia wszystkich elementów. Narzędzie to wykorzystywane jest wyłącznie w profesjonalnych zakładach.

Piaskarki ciśnieniowe to z kolei sprzęt, który charakteryzuje się większą mobilnością. To rozwiązanie jest o wiele bardziej dokładne aniżeli standardowy pistolet. Jest to efektem większej mocy piaskarek ciśnieniowych oraz dodatkowych funkcjonalności pozwalających na odsysanie zużytego ścierniwa. Piaskarka ciśnieniowa powinna posiadać kompresor o odpowiednio dużej mocy i wydajności.

Wymieniony na początku pistolet do piaskowania tak naprawdę nie znajduje zastosowania w profesjonalnym oczyszczaniu felg. Przede wszystkim ma zbyt małą moc, aby poradzić sobie z usunięciem zanieczyszczeń z trudnodostępnych miejsc.

Sprzęt do piaskowania odgrywa bardzo ważną rolę. Niemniej jednak równie istotny jest właściwy dobór tzw. ścierniwa. Odpowiedniej jakości piasek pozwala na dokładne wykonanie całego procesu.

Piaskowanie stanowi pierwszy, ale jakże istotny etap renowacji felg. Kolejnym jest malowanie obręczy, którego efekt końcowy zależy w dużej mierze od dokładnego i profesjonalnego przygotowania podłoża. Dlatego zlecając piaskowanie felg warto zwrócić się o pomoc do zakładu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i umiejętnościami w tym zakresie. Doskonałym przykładem jest firma Od-Nowa prowadzona przez Agnieszkę Duszyńską. Wieloletnie doświadczenie w procesach piaskowania metalu sprawia, że firma Od-Nowa jest w stanie podjąć się niemal każdego zlecenia.