Skup przyjmuje taki złom jak: aluminium, miedź, mosiądz, brąz, ołów, cynk, cyna i żelazo, Współpracuje z przedsiębiorstwami produkcyjnymi, hutami, odlewniami i innymi zakładami zajmującymi się przetwórstwem złomu. Przyjmuje złom również od osób prywatnych. Dysponuje profesjonalnym sprzętem do przerobu złomu i transportem w przypadku większych zamówień.

Co oddajemy na złom?

Na złom oddajemy przestarzałe, zbędne lub zniszczone przedmioty aluminium, miedzi mosiądzu, brązu, ołowiu, cynku, cyny i żelaza. Skup złomu zajmuje się gromadzeniem oraz segregacją, odpadów. Możemy oddać złom stalowy, czyli stalowe blachy i profile, części maszyn, konstrukcje budowlane, samochody, kable, śruby, gwoździe, druty. Praktycznie wszystkie metalowe przedmioty można zawieźć na złom. Skupy zainteresowane są odpadami poprodukcyjnymi, które odbierają z zakładów, własnym środkiem transportu. Skup złomu Euro Met przyjmuje elementy żeliwne, stalowe oraz z metali kolorowych. Do legalnie działającego skupu, nie sprzedamy monet (groszówek), które są w obiegu, pokryw od studzienek, elementów torów kolejowych, znaków drogowych, barierek itp. Na złom nie oddamy sprzętów AGD i RTV, ponieważ zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, więc musimy je przekazać do punktu, który zajmuje się przyjmowaniem artykułów elektrycznych i elektronicznych.

Jaki jest popyt na odpady metali kolorowych?

Odpady metali kolorowych cieszą się największym zainteresowaniem skupów i sprzedaż tego rodzaju złomu, jest bardzo opłacalna. Do popularnych metali kolorowych zalicza się: cynk, magnez, tytan, cyrkon, ołów, bizmut, kobalt, miedź, nikiel, złoto, srebro, platyna i wolfram. Z odpadami metali kolorowych, nadających się do dalszego recyklingu, spotkamy się niemal w każdej firmie i gospodarstwach domowych. Najbardziej popularnym metalem jest aluminium, który spotkamy go w puszkach po piwie i napojach; felgach i żaluzjach. Niezwykle popularna jest też miedź, która występuje np. w naczyniach kuchennych, elektronice, w przedłużaczach, lampkach choinkowych, procesorach, rurach, silnikach, cewkach indukcyjnych i transformatorach. Cenionym złomem jest też ołów, który po przetopieniu wykorzystywany jest do produkcji aparatów rentgenowskich, akumulatorów samochodowych, oraz pocisków. Opłacalny jest też cynk, mosiądz i brąz.

Dlaczego zbieranie złomu się opłaca?

Zbieranie złomu jest bardzo opłacalnym zajęciem i wiele osób się tym zajmuje. Przedsiębiorstwa również zbywają odpady do skupów, zarabiając pieniądze. Najbardziej opłacalne jest jednak zbieranie metali nieżelaznych, których ceny w skupie wahają się nawet do kilkunastu złotych za kilogram złomu. Zależą od rodzaju metalu, jego grubości, zastosowania, kształtu i procentowej zawartości surowca. Skupy chętnie przyjmują stal, która jest w konstrukcjach, obiektach budowlanych, halach produkcyjnych i magazynowych. Przyjmują również żeliwo, ponieważ ma szerokie zastosowanie w budownictwie, inżynierii sanitarnej i motoryzacji. Bardzo opłacalny jest recykling, więc powstaje wiele firm, które zajmują się skupem sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Można skontaktować się i umówić na odbiór zużytego sprzętu.

Jak przewozić złom?

Transport złomu gabarytowego jest bardzo problematyczny. Należy wynająć odpowiedni samochód, co nie zawsze jest opłacalne. Skupy złomu, jak Euro Met, odbierają ładunek własnym transportem, w przypadku większych zamówień. Złom może być przewożony w metalowych kontenerach, które są produkowane z wysokowytrzymałej stali. Pojemniki występują w różnych wymiarach i sposobach otwierania, w zależności do ich przeznaczenia. Na transport odpadów przewoźnik musi mieć zezwolenie. Każdy złom posiada odrębny kod. Zezwolenie wydawane jest przez starostę, właściwego ze względu na miejsce siedziby, czy zamieszkania przewoźnika. Formularz powinien zawierać: rodzaj odpadu określony zgodnie z katalogiem, teren prowadzenia działalności, sposób i środek transportu; możliwości organizacyjne i techniczne pozwalające, na wykonywanie działalności, oraz okres prowadzenia działalności.