Recykling polega na ponownym przetwarzaniu surowców wtórnych. Dzięki temu, materiały, które pozornie wyglądają jak śmieci, zyskują nowe życie i przydatność. Jest to dobry sposób, by zadbać o otaczające nas środowisko. Redukujemy ilość odpadów i możemy jeszcze na tym zarobić. Skupy złomu szczególnie dobrze płacą za metale kolorowe. Które z nich warto spieniężyć?

Metale kolorowe, czyli co?

Metale kolorowe to – mówiąc najprościej- wszystkie surowce, które nie zostały wyprodukowane z żelaza. Inaczej nazywa się je metalami nieżelaznymi. Zazwyczaj metale kolorowe posiadają charakterystyczny połysk oraz bardzo dobrze przewodzą ciepło. Z tego też względu doskonale nadają się do ponownego wykorzystania w najróżniejszych dziedzinach techniki. Wśród metali nieżelaznych możemy wyróżnić metale lekkie oraz metale ciężkie. Do najpopularniejszych metali kolorowych zalicza się cynk, magnez, tytan, miedź, nikiel, kobalt, srebro, złoto, ołów, bizmut i cyrkon. I wbrew pozorom mamy w swoich gospodarstwach domowych wiele przedmiotów, które wyżej wymienione metale zawierają. Do skupu złomu możemy przekazać aluminiowe puszki, metalowe nakrętki, stare żeliwne grzejniki, czy dawno nieużywane już garnki. Dobrze sprzedają się także miedziane kable, mosiężne grzałki i stare silniki. Jest to dobry sposób, by wygospodarować w domu dodatkowe miejsce i przy okazji zarobić. A można zarobić naprawdę dobrze. W uczciwym skupie złomu- takim jak np. Kolmet- za wybrane surowce wtórne otrzymamy atrakcyjną cenę. Dodatkowo pracownicy firmy pomogą nam w ich odpowiedniej segregacji. Metale kolorowe to jedne z najbardziej pożądanych materiałów do ponownego przetworzenia.

Co jeszcze możemy oddać?

W skupach złomu- oprócz metali kolorowych- możemy spieniężyć jeszcze inne surowce wtórne.  Makulatura jest jednym z nich. Stare gazety, podniszczone książki czy kartony, które zostały nam po przeprowadzce – to doskonały sposób na dodatkową gotówkę. A przy okazji przyczyniamy się do ochrony drzew przed wycięciem. Do skupu możemy odwieźć również popsute sprzęty RTV i AGD i nie musimy nawet martwić się o ich wcześniejszą rozbiórkę.

Jak działa skup złomu?

Skupy złomy to tak naprawdę pośrednicy pomiędzy sprzedającymi a firmami, które zajmują się recyklingiem surowców wtórnych. Dzięki uprzedniej segregacji materiałów, ich przetwarzanie jest znacząco łatwiejsze. W ten sposób powstają nowe produkty o pełnej wartości, do produkcji których zużywa się dużo mniej energii czy wody. Ma to kluczowe znaczenie dla środowiska. Firmy takie jak Kolmet przyczyniają się do jego ochrony.