czas czytania: 3 min materiał partnera

Co warto wiedzieć o okularach progresywnych?

okulary mężczyzna

Nowoczesne rozwiązanie, jakim są soczewki progresywne, pozwalają na płynną zmianę mocy soczewki, zarówno do patrzenia z bliska, z daleka, czy też na dystansach średnich. Wykorzystywać je można zatem zarówno przy wykonywaniu wszystkich czynności codziennego życia, w tym jazdy samochodem, czy czytania książek! Ich uniwersalizm to nie jedyna zaleta… Soczewki progresywne, zapewniają także wysoki poziom estetyczny, nie zniekształcając wyglądy oczu.

Kiedy należy decydować się na okulary progresywne?

Okulary z soczewkami progresywnymi, są szczególnie polecane osobom, których zaburzenia wzroku wywołane są przede wszystkim procesami starzenia się. Zaleca się zatem, aby tego typu okulary kupowali pacjenci okulistyczni w grupie wiekowej od 40/45 orku życia wzwyż. Rozwiązanie soczewek progresywnych, jest także idealne dla osób ceniących sobie wysoki komfort widzenia, a także użytkowy. Mowa o wykorzystywaniu tego typu wyrobów, jako substytutu dla wykorzystywania zarówno okularów do dali, jak i do widzenia bliskiego.

Po co zatem Ci dwie pary okularów, skoro możesz mieć jedną?

Proces adaptacyjny

Wykorzystanie okularów progresywnych, wiąże się z koniecznością przejścia procesu adaptacyjnego, który jest indywidualny dla każdej osoby. W najgorszych przypadkach przyzwyczajania się do widzenia progresywnego, może ono spowodować ból głowy, czy zawroty. Warto jednak wiedzieć, że dzisiaj najlepsze salony optyczne, są w stanie dobrać tak spersonalizowane soczewki, których adaptacja może trwać zaledwie kilka godzin, a nawet czasem odpowiedni komfort poczujemy od razy po ich założeniu!

Budowa soczewki progresywnej

Soczewka progresywna posiada specjalną budowę, która płynnie pozwala przechodzić od widzenia w dal, do patrzenia z bliska. Warto przy tym wiedzieć, że jest to dostosowane do ruchów naszych gałek ocznych. W przypadku kiedy wytężamy wzrok na dalsze odległości, nasz narząd delikatnie unosi się ku górze. Kiedy patrzymy na obiekty oddalone od nas o kilkanaście/kilkadziesiąt metrów, najczęściej oczy ustawione są idealnie na linii prostej (wyśrodkowanie). Kiedy zaś czytamy gazety, czy ulotki, nie tylko pochylamy głowę w dół, ale również gałki oczne wędrują ku dolnej powiece. Takie zależności fizyczne zostały uwzględnione przy projektowaniu soczewek progresywnych, których szkła dzielą się właśnie na trzy, a w zasadzie cztery elementy: góra do patrzenia w dal, dół do bliżu, środek na odległości pośrednie. Boki szkiełek są zaś uważane za tak zwane pomocnicze obszary peryferyjne.

W poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań!

Jeśli poszukujesz odpowiednich dla siebie soczewek progresywnych, czy kontaktowych, przede wszystkim powinieneś udać się na badanie wzorku, również w technologii OCT, czyli optycznej koherentnej tomografii, uważanej za innowacyjną metodę obrazowania struktur siatkówki i nerwu wzrokowego. Przeprowadza ją między innymi salon optyczny: SPRZEDAŻ I USŁUGI OPTYCZNE S.C. JOLANTA SMULSKA, ISMENA SMULSKA, który znajdziesz w miejscowości Skała.